Mieszkanie Plus
29 czerwca 2017
Słownik

Mieszkanie Plus jest to rządowy program, który został przyjęty wraz z uchwałą, która dotyczyła Narodowego Programu Mieszkaniowego dnia 27 września 2016 roku. Program Mieszkanie Plus nie jest programem budownictwa socjalnego.

Dla kogo program Mieszkanie Plus?

Program jest skierowany do wszystkich Polaków. W pierwszej kolejności ma pomóc osobom, które nie mogą ubiegać się o kredyt hipoteczny na rynkowych zasadach. Z programu Mieszkanie Plus będą mogły skorzystać rodziny, w pierwszej kolejności wielodzietne, które nie mogą ubiegać się o mieszkanie komunalne. Średnia cena wynajmu mieszkania będzie zależała od jego lokalizacji. Wynosić ma od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. Założenie jest takie, że jeśli przez okres 30 lat opłaty będą uiszczane regularnie, najemca stanie się właścicielem lokalu.

Mieszkanie Plus – standard i lokalizacje

Mieszkania mają być zlokalizowane w całej Polsce. Mają powstać w pierwszej kolejności w tych gminach, w których dynamicznie rozwija się rynek pracy. W grę wchodzą głównie większe miasta. Obecnie budowanych jest ok. 5 tys. mieszkań, do końca 2017 roku ma ich być 20 tys.

Mieszkania mają być budowane na gruntach skarbu państwa. Program ma także za zadanie zwiększyć rządowe wsparcie dla społecznego budownictwa czynszowego. Samorządy mają mieć możliwość wnioskowania o dofinansowanie kosztów budowy mieszkań komunalnych oraz o preferencyjne kredyty w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Program ma też wspierać gminy, które mają mieć szansę na otrzymanie dotacji, dzięki którym wspólnie z inwestorami będą mogły budować mieszkania przeznaczone dla określonej między innymi kryteriami dochodowymi grupy osób.

Działki, na jakich budowane mają być mieszkania znajdują się daleko od centrum miast. Technologia, w jakiej mają być wybudowane lokale ma być tania i szybka. Koszt wybudowania metra kwadratowego mieszkania z programu ma wynosić ok 2,5 tys. zł. Mieszkania mają zostać wybudowane z nowoczesnych niedrogich prefabrykatów. Mieszkania wybudowane w ramach programu mają być oszczędne. Nie będzie w nich wind, a budynki będą trzypiętrowe, bez podziemnych parkingów.

Nie ma informacji, kiedy Program ma się zakończyć. Jego pierwszym celem jest zwiększenie dostępności mieszkań z 363 do 435 na / 1000 mieszkańców do 2030 roku. Rząd planuje wybudować nawet 3 miliony mieszkań w ciągu 10 lat.

Dodaj komentarz